21. Yüzyıl Yetkinlikleri ile Başarıya Adım Adım…

“En iyi okulları bitirdi ama şanssız işte, iş bulamıyor.” “Sınıfından dereceyle mezun oldu, çok da çalışkandı ama hala aylardır kapı kapı iş arıyor”. “Arkadaşlarıma bakıyorum, benden zeki, akıllı değiller ama çok güzel işlere girdiler, benim neyim eksik?” Bu ve benzeri sorularla sıklıkla karşılaşmayan var mı etrafımızda? Peki derslerde çok başarılı olmak, sınıfının en iyisi olmak, iş bulma garantisini de beraberinde getiriyor mu? Böyle bir matematiksel formül var mı? Neden konu iş bulmaya geldiğinde kafamızda kurduğumuz hayaller birden fos çıkıyor?

Araştırmalar gösteriyor ki her geçen gün artan rekabet ortamında, sadece derslerde başarılı olmak yetmiyor. Bunun yanı sıra, kişinin kendini farklı konularda da eğitmesi gerekiyor ki bunların başında 21. yüzyıl yetkinlikleri geliyor. Artık günümüzde, bir çok beceri, en az bilgi kadar önemli. Hatta bilgiye erişimin bu kadar kolay olduğu bir ortamda, farklı becerilere sahip bireyler, diğerleri arasından sıyrılmakta. ICM Araştırma Şirketi tarafından 4000 kişi ile yürütülen araştırma sonucuna göre, iş verenlerin %38’i genç profesyonellerin kişisel gelişimlerine daha fazla yatırım yapmalarını önemsiyor.

Yöneticilerin,

%37’si, gençleri yetkinliklerin öneminin farkında olmadığını

%33’ü iyi adayların başvuruları yeteri kadar heyecan verici olmadığı için iş fırsatlarını kaçırdığını

%26’sı yetkinliklerin yeterliliklerin önünde listelenmesi gerektiğini

%18’i gönüllü çalışmalarda yer almış olan adayların mülakat listesinde üst sıralarda yer aldıklarını belirtmişlerdir.

Bulgular gösteriyor ki, güçlü bir iş etiği, kararlılık ile iletişim ve takım çalışması gibi 21. yüzyıl yetkinlikleri  yöneticilerin genç adaylarda en fazla önem verdikleri niteliklerin başında sayılabilir. Araştırma sonuçlarına göre, yetkinliklerini geliştirmek, işe yeni başlayanlara olduğu kadar, mevcut çalışanlara da artı değer katıyor.

Yöneticilerin,

%30’u iş dışında çeşitli yetkinliklerini geliştiren elemanların terfi edilme olasılığını daha yüksek görüyor

%24’ü elemanların sahip olduğu yetkinliklerin, kendi firmaların diğer rakipleri arasından ayrıştırdığına inanıyor.

%35’i yetkinliklerin geliştirilmesi için fırsat yaratılmasını firmanın öncelikleri arasında görüyor.

Bunlara eklemek gerekir ki bir işe kabul edilmek için, sadece nitelikli olmak yeterli değil. İK yetkilileri bu süreçte, kişisel özelliklere ve adayın kısa ve uzun vadede firmaya neler katabileceğini de değerlendiriyor.

Şimdi gelelim iyi habere… Kişisel beceriler doğuştan öğrenilen bir şey değil; sonradan öğrenilip geliştirebilinir. Başarılı bir kariyer hayatına ilk adımı atmak ve bunu devam ettirebilmek için, kişinin kendini tanıyıp, 21. yüzyıl yetkinliklerinin ve bunların öneminin farkına varıp, geliştirilmesi gereken yönlerinin üstüne gitmesi artık olmazsa olmaz… Haydi bakalım… Şimdi artık kendinize yatırım yapma zamanı gençler…